İçeriğe geç

HTML Nedir?

HTML Nedir ? HTML Açılımı (Hypertext Markup Language) Hiper Metin İşaretleme Dili’dir. İsminden de anlayacağımız üzere kendisi bir programlama dili değildir. Çünkü bir dilin programlama dili kabul edilebilmesi için birkaç kriter olması gerekmektedir. Bu kriterlerin bir kaçını kıyaslayacak olursak;

1- Bir Programlama dilinde değişken tipleri yer almaktadır. Tamsayı, kesirli sayı, kelime, karakter gibi değişkenler bulunur. (float, int, char, string gibi)

2-Bir programlama dilinde değişken bulunduğu gibi bunların isimleri de bulunmalıdır. Örneğin tam sayıları ifade etmek için “int x = 10” yazmamız gibi düşünebilirsiniz. Ancak böyle bir seçenek bulunmamaktadır.

3- Bir programlama dilinde şartlanma ve koşula bağlı işlemler olmak zorundadır. Programlama dillerinde if-else yapısına benzer karar mantık mekanizmaları bulunmak zorundadır. Burada bunun gibi ifadeler yer almaz.

4-Programlama dillerinin olmazsa olmazı döngülerdir. For, while, foreach, do-while gibi döngü blokları burada yer almaz.

5-Programlama dillerinde doğru veya yanlış değerler yer almak zorundadır. True veya false seçeneği HTML de bulunmamaktadır. Bunun gibi sebepler HTML’yi programlama dillerinden sert çizgilerle ayırmaktadır. Bundan ötürü birçok insan HTML’ye işaretleme dili demektedir.

İşaretleme dilleri belirli bir etiketle açılıp etiketle sonlandırılan dillerdir.  Rastgele bir siteye giriş yaptığınızda Chrome tarayıcıyı kullanıyorsanız F12 tuşuna basarak ziyaret ettiğiniz internet sayfasının kodlarını inceleyebilirsiniz.

HTML etiketleri bir etiketle başlayıp daha sonrasında etiketle sonlanan işaretleme dildir. Örneğin;

<p> Bu bir paragraf metnidir. </p>

<h1> Header 1 tagıdır. Ana başlığı oluşturur. </h1>

<h2> Header 2 tagıdır. Yan başlığı oluşturur. </h2>

HTML Ne İşe Yarar?

HTML, tarayıcımız üzerinden bir web sitesine girdiğimizde, web sayfasının iskeletini oluşturan yapıdır. Bunu insan vücuduna benzetirsek, insan vücudunun belirli ana hatları bulunmaktadır. En temel yapısı destek ve hareket sistemini oluşturan iskeletimizdir. Daha sonrasında kas doku ve sinir sistemi yer almaktadır. Burada bahsettiğimiz işaretleme dilini bir iskelet sistemine benzetebiliriz.

Nasıl ki iskelet sistemi olmazsa insan vücudu oluşmuyorsa HTML oluşmadan bir sitenin varlığı oluşamaz. Ancak yukarıda bahsettiğimiz gibi bu bir programlama dili değildir. HTML dışında CSS ve Javascript denilen başka kısımlarda bulunmaktadır. HTML bir insan vücudunun iskelet sistemiyse bunun dışında kalan kas sistemini de CSS oluşturur. CSS (Cascading Style Sheets) HTML’e ek olarak metin ve format biçimlendirme alanında fazladan olanaklar sunan bir işaretleme dilidir. Javascript animasyon ve siteye dinamiklik kazandırması adına kullanılan başka bir unsurdur.

HTML ve CSS in dışında Javascript bir programlama dilidir. Javascript’i sinir sistemine benzetebiliriz. HTML + CSS + Javascript bilen birisi Web Tasarım Geliştirici olarak istihdam sağlar. Bu saydığımız üçlü grup internet programlamada Front-End diye tabir ettiğimiz kısımdır. Front-End ve Back-End olarak geliştiriciler birbirinden ayrılır.

HTML öğrenmek web programlama ve siber güvenlik öğrenmek isteyenler için giriştir. İşaretleme dillerinden birisini öğrenmek isteyenler için İngilizce kaynak olarak w3school gayet güzel ve eğitici siteler arasında yerini alır. Sadece HTML olarak değil CSS ve Javascript başta olmak üzere Python, SQL, Java, C gibi daha birçok kaynağı temel düzeyde öğretmeyi vaat etmektedir.

Bu yazımızı da böylelikle sonlandırıyoruz. Diğer yazılarıma göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. 🙂 Diğer yazılarımda görüşmek üzere 🙂