İçeriğe geç

DNS Nedir?

DNS Nedir? ingilizce Domain Name System kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçeye Alan İsimlendirme Sistemi olarak çevrilir. DNS yönlendirme konusunda eğer ağ üzerinden müdahale edilmemişse DHCP tarafından otomatik atanmaktadır. DHCP bizlere modem tarafından bir IP tahsis etmekle kalmayıp bunların dışında bir alt maske ve DNS yönlendirmesi yapmaktadır.

Basit bir biçimde bahsetmek gerekirse bilgisayarların konuşma ve anlaşma biçimleri bizlere göre biraz farklıdır. İnternet kullanıcısı tarayıcıya giriş yaptığında arama çubuğuna ulaşmak istediği siteyi yazar. Varsayılan arama motoruna göre yandex, google veya duckduckgo üzerinden bir arama sonucu ortaya çıkar. Daha sonrasında bu kullanıcı siteye giriş yaptığında site DNS tarafından çözümlenmeye başlar. DNS çözümlemesine gelecek olursak basit olarak şöyle anlatalım

Normalde bizler internete çıktığımızda IP numarası alırız. İnternet üzerinden sitelere istek gönderdiğimizde veya dönüt aldığımızda IP numarasıyla konuşuruz. Gelin hep beraber DNS sistemin nasıl çalıştığına bakalım.

DNS Çözümleme

En basit şekilde DNS çözümlemesi yapmak için komut satırını açabiliriz. Windows kullanan arkadaşlar bilgisayarınızın windows tuşuyla R tuşuna beraber bastığında çalıştır sol alt kenarda gelmektedir. Buraya cmd yazarak giriş yapalım.

Çözümlemek istediğimiz sitenin IP adresini yazarak işe başlayalım. Örneğin ben burada kendi sitemi vermek istiyorum. Birinci adım olarak nslookup komutunu kullanacağız. Belki burada DNS Nedir sorusunun cevabını biraz daha anlayacağız.

DNS Sorgulama

nslookup komutunu yazdıktan sonra enter tuşuna basalım. Karşımıza bir çıktı gelecek. Bu alt kısımda gelen IP Adresi aslında benim sunucumun kendi adresini oluşturuyor. Daha basit anlatmak gerekirse internete çıkıp https://biryazilimci.com yazdığımızda aslında bilgisayar bunu 176.53.35.102 şeklinde algılayıp giriş yapıyor.

DNS Çözümleme

Ancak burada yazan IP’yi tam olarak tarayıcınıza kopyalayıp giriş yapmaya çalıştığınızda sorun olabilir. Çünkü siteye yönlendirilirken birkaç aşamadan geçtiğimizden burada yazdığımız sadece DNS kavramını tam olarak anlamamız içindi.

DNS Adres Değiştirme

Bildiğiniz üzere internet üzerinde bir filtre olması durumunda maalesef DNS erişimi de kısıtlamaya girmektedir. Hal böyle olunca erişmek istediğiniz site DNS tarafından engellenir. USOM (Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi) başta olmak üzere SOME, BTK gibi birçok kurum Phishing(Oltalama) yapan sitelere karşı çözüm olarak DNS filtresi uygulamaktadır.

Normal koşullarda bu filtreleme sisteminin oluşturulmasındaki amaç güvenli görünen dolandırıcı siteleri deşifre ederek erişime kapatılmasını sağlamaktır. DNS değiştirmek bazı durumlarda size avantaj sağlar. Filtre üzerinden geçiş yaptığınız için istediğiniz siteye erişim sağlayabilirsiniz. Ancak filtreye takılan siteler sizin bilgilerini çalabilir. Alan adı almadan önce mutlaka USOM tarafından engelli site olup olmadığına bakarsanız domain isminiz çöp olmaktan kurtulur.

Uzun lafın kısası DNS değiştireceğiniz çok fazla ücretsiz site bulunuyor. Buradan istediğiniz gibi değişim yapabilirsiniz. Ancak normal internet kullanıcısıysanız ve bu konularda pek bilginiz yoksa bilgisayarınızı ve sisteminizi riske atmış olursunuz. Hazır yeri gelmişken USOM tarafından paylaşılan engellenmiş sitelerin linklerini sizinle paylaşmak istiyorum. Zaten site domainlerine baktığınızda neden engellenmiş olduğunu tahmin edebilirsiniz.

DNS filtresine takılan sitenin başında http://88.255.216.16/landpage?op=2&ms= ibaresini görürsünüz. Bu sitenin güvenli olmadığını ve filtreli olduğunuzu sizlere bildirir. Siteye erişim sağlamak istiyorsanız DNS adresinizi değiştirebilirsiniz. Ancak bu sitelere erişim zaten sizin güvenliğiniz için engellenmiştir. Bunu göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

DNS adresini ve filtreyi dilimin döndüğü kadar sizlere anlatmaya çalıştım. Diğer kavramları da basite indirgeyerek sizlere aktarmak için sabırsızlanıyorum umarım keyifli bir yazı olmuştur. Okuduğunuz ve emek verdiğiniz için ayrıca teşekkür ediyorum 🙂

Tarih:Genel

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir