İçeriğe geç

DHCP Nedir?

DHCP Nedir?

DHCP (Dynamic Host Configure System) sistemdeki bilgisayarlara IP adreslerini atamak ve buna ek değişik özellikler tanımlamak amacıyla kullanılan bir protokol servistir. DHCP sistemi internete bağlı makinelerin her birine farklı IP adresleri vererek kimlik ataması yapar.

DHCP Teknolojisinin Avantajları Nelerdir?

IP Adres Çakışmasının Önüne Geçilmesi

Öncelikle bu protokolü kullanan geniş ağlarda IP adres çakışması meydana gelmez. DHCP kullanılmayan modemler elbette yok denecek kadar azaldı. Ancak eskiden IP adresleri manuel elle ayarlandığı için elbette çakışma kaçınılmaz bir hale geliyordu. Genellikle bilgisayar bilgisi az olan kişiler veya fazla meraklı kullanıcılar IP bilgilerini manuel değiştirmek istediğinde IP adres çakışması meydana gelebilir.

Ağa Giriş ve Çıkışların Kolaylaştırılması

Dizüstü bilgisayarınız veya cep telefonunuz üzerinden internete bağlandığınızda ağ bilgilerinizi otomatik olarak güncellenir. Sizin ağa giriş yapabilmeniz için ayrıyeten IP numarasını elinizle manuel şekilde girmenize gerek yoktur. DHCP’nin kullanıldığı ağlar otomatik olarak ağa bağlandığınızda güncellenir ve elle işlem yaparak zaman kaybetmenizin önüne geçilir.

DNS Yönetiminin Daha Kolay Hale Gelmesi

DHCP sayesinde IP adreslerinin statik olarak tanımlanması engellenir. Sabit IP verilmesi DHCP yardımıyla gereksiz bir hale gelir. Birçok bilgisayarın bağlı olduğu sistem hayal edelim. Kullanıcıların hem kendi aralarında olan iletişimlerini, hem de internette sörf yapıp e-postalarını kontrol ettiklerini düşünelim. İstenilen minimum gereksinimleri karşılayan bu sistemi DHCP olmadan kurmanız istendiğini düşünelim. O halde yapacağımız adımlar:

1- Bağlı olan her makine için birbirinden farklı IP adresi tanımlamak zorundayız. Çünkü her makine farklı IP adresiyle giriş yapmak zorundadır. Yoksa internet erişimi sağlanmaz ve IP çakışması meydana gelir.

2-Her kullanıcının kendisine ait belli bir ağ maskesi bulunmalıdır. Aynı alt ağ üzerinde bu ağ maskelerinin aynı olmaması durumunda internet erişimi söz konusu olamaz. Cihazlarda aynı şekilde birbirleriyle haberleşme yapamaz.

3-Eğer sistemde internet bağlantısı mevcutsa internete bağlanacak her cihaz için gateway IP adresinin bulunması zorunludur.

4-Kullanıcılardan en az bir DNS IP adresinin önceden tanımlanmış olması gerektiğini de ekleyelim.

Bu 4 aşamayı DHCP olmadan yapmamız gerektiğinde her kullanıcı için 4 farklı değerin yazıldığını göreceğiz. Hal böyle olunca büyük bir zaman israfı meydana gelecektir. Ağa 10 adet bilgisayarın bağlı olduğunu düşündüğünüzde elle 40 adet numara gireceğimizi düşünelim. Bu sayının daha yüksek olduğu bir ağda işin içinden nasıl çıkardınız?

Gördüğünüz üzere DHCP kullanıcılarına zaman kazandırdığı gibi birçok etkinliğin de yönetilmesine fırsat tanımaktadır.

Tarih:Genel

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir