İçeriğe geç

Parrot OS nedir?

Merhaba Arkadaşlar, Bugün ki yazımda sizlere GNU/Linux dağıtımlarından birisi olan Parrot OS ‘dan bahsedeceğim. Öncelikle Parrot OS tıpkı Kali Linux gibi hack ve Güvenlik toollarını bünyesinde bulunduran bir işletim sistemidir. İki işletim sistemi de aynı amaca hizmet etmek için tasarlanmış ve üretilmiştir.

Parrot OS , 10 Nisan 2013 tarihinde Lorenzo Faletra, Lisetta Ferrero ve Francesco Bonanno tarafından geliştirilmiştir. Bu geliştiriciler Frozenbox Ekibi olarak tanınmaktadır.

-Parrot OS , bilgisayar güvenliği üzerine geliştirilmiş Debian tabanlı bir GNU/Linux dağıtımıdır.

Parrot OS , Linux’un özel bir çekirdeği olan 4.14 sürümü ile birlikte geliştirilmektedir.

Parrot OS’un, masaüstü ortamı MATE dir. MATE geleneksel masaüstü deneyimini koruyarak yeni teknolojilerin desteklenmesi için etkin bir şekilde geliştirilmekte olan bir GNOME-2’nin türevlerindendir.

Parrot OS

Parrot OS işletim sisteminin Hedefleri

Parrot OS 3 hedefe hizmet etmek için geliştirilmiştir.

İlk Hedeflerinden Birisi Güvenlik

Cebinizde bulunan güvenlik araçlarının eksiksiz bir cephaneliği. Yani mevcut araçlar ile istek ve arzularınız tatmin olabilecek .

İkinci Hedeflerinden birisi Gizlilik

Aslında çoğu Linux Dağıtımı(Distrolar) bu amaca hizmet etmek üzere tasarlandı. Buradaki gizlilikten kast ettiğimiz şey güvenli ve gizli sörf yapmayı sağlamak. Örnek olarak şöyle açıklayayım. Siz Google dan Ayakkabı veya Gömlek arattınız. Gömlek satan ve Ayakkabı satan firmalar size listelendi. Buraya kadar her şey gayet normal. Daha sonra başka bir sayfaya girdiniz. Forum sayfası olabilir veya başka bir sayfa.

Google otomatik olarak son arattığınız ürüne göre alt sayfalarda reklam gösterecektir. Bu gösterdikleri reklam sizin en son hangi ürünleri arattıysanız onunla ilgili olabilir veya aradığınız bir ürün olabilir. Parrot OS kurduğunuzda sisteminizde Mozilla Firefox‘da yüklü şekilde gelir. Firefox’a tıkladığınızda otomatik olarak Duckduckgo ekranı gelecektir. Duckduckgo, tıpkı Google gibi arama motorudur.

Duckduckgo Google gibi log kaydı tutmaz. Yani sizin son girdiğiniz sayfaları kendi deposunda bekletip başka bir sayfaya girdiğinizde altta reklam olarak size göstermez. Bunun dışında Mozilla Firefox’da Adblocker vardır. Youtube veya başka bir platformda video izlerken sürekli gözünüzün önüne reklam gelmesini engeller.

Üçüncü hedeflerinden birisi Geliştirme

Parrot OS daima gelişen ve kendisini geliştiren bir sistem. Bu sistemde En iyi editörleri, dilleri ve teknolojileri bünyesinde barındıran eksiksiz bir geliştirme ambarıdır. İstediğiniz dil ile geliştirme yapabilirsiniz.

Parrot OS Nasıl Yüklenir?

Parrot OS yüklemek için en az 100 GB lık bir alan gerekiyor. Daha düşük alanda ayırabilirsiniz ancak sistem sürekli kendisini güncellediği için 100 GB ve altı oluşturduğunuz alan size yetmeyecektir. Bunun için önce Windows Tuşu+R yaparak diskmgmt.msc yazmamız gerekiyor. Bunu yazdıktan sonra Disk Yönetim Merkezi açılacaktır.

Boş alan oluşturmamız lazım çünkü Linux sistemler Windows gibi NTFS ve FAT dosyalarını işlemiyor. Bununla ilgili ileri zamanda bir yazı yazmayı düşünüyorum. Disk yönetim merkezimizi açtıktan sonra ayırmak istediğiniz alana gelip sağa basarak Birimi Küçült tuşuna basarak bir alan belirtiyoruz. Ben genellikle 100 GB kullandığım için 100 GB olarak ayırıyorum.

Daha sonra oluşan ham alanda bir değişiklik yapmadan buradan çıkış yapıyoruz. Disk Yönetim Merkezini kapattıktan sonra Parrot OS‘u indirmemiz gerekiyor. Parrot OS‘un indirme linkini alta bırakıyorum.

Parrot OS MATE sürümünü indirmemiz gerekiyor. İndirmemizi yaptıktan sonra bir tane 4 veya 8 GB belleğe sahip bir flash bellek bulmamız gerekiyor. Rufus isminde bir program indiriyoruz. Rufus tıpkı Nero gibi disk yansıması(ISO) yazmaya yarayan bir program. Rufusu indirdikten sonra flash belleğimizi takıyoruz. İndirmiş olduğumuz ISO kalıbını seçip yazdırıyoruz. (” FLASH BELLEK KOMPLE SIFIRLANACAĞI İÇİN ÖNEMLİ DOSYALARINIZI BİLGİSAYARA KOPYALAMANIZI ÖNERİRİM.”)

İşlem biraz sürebilir. Bu işlem tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı kapatın. BIOS ekranını açın. BIOS ekranından Flash Bellek en başta en altta Windows Boot Manager ve ortada Harddisk olacak şekilde ayarlayın. Kaydedip tekrar başlatın. Kurulumu Graphics Install olarak başlatın. CD-DVD Okuyucu algılanırken hata ile karşılaşabilirsiniz. Bu Rufus imajında yaptığınız Disk Yansıması Modundan kaynaklı bir durum. Bu hatayı alınca Flash belleği çıkarın ve tekrar takıp denemeye devam edin. Kurulum devam edecektir.

Bu etabı başarıyla geçtiyseniz sizden alan biçimlendirmesi isteyecektir. Burdan manuel olarak 100 GB lık boş alanı seçeceksiniz. Ancak işletim sistemleri çalışırken bir takas alanına ihtiyaç duyar. (Swap) 100 GB lık alanın 4 GB veya isteğinize göre daha fazla veya daha azlık bir bölümünü Swap(Takas alanı) olarak ayarlayacaksınız. Daha sonra kalan kısımı ayarlayıp kurulumu başlatın.

Parrot OS her açılışta sizden güncellemeleri sorgulamayı isteyecektir. Kali Linux’ta kullanılan toolkitler manuel olarak güncelleniyor. Parrot OS’un bir avantajlarından birisi de bu olsa gerek.

Peki Duckduckgo nedir? Ne işe yarar?

DuckDuckGo kişisel gizliliğe önem veren bir arama motorudur. Kullanıcıların IP adreslerini kaydetmemektedir. Arama motoru Gabriel Weinberg tarafından ABD’de kurulmuştur. DuckDuckGo Perl dilinde programlanmıştır ve FreeBSD üzerinde çalışmaktadır.

DuckDuckGo Giriş ekranı

Ancak üzülerek belirtmekte fayda var. DuckDuckGo arama olarak henüz Google kadar büyük bir depoya sahip değil. Arattığınız çoğu şeyi bulabilirsiniz. Özellikle Parrot OS veya başka bir Debian tabanlı bir OS kullanırken konsoldan çıkan hataları direk olduğu gibi DuckDuckgo ya yapıştırırsanız sağ kenarda çözümü hakkında bilgilerde alabilirsiniz.

Ancak dediğim gibi DuckDuckGo gelişmekte olan bir arama motoru olduğu için bazı şeyleri bulamayabilirsiniz. DuckDuckGo ya erişmek için alttaki linke tıklayabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere 🙂

Tarih:Genel

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir